середа, 22 травня 2024 р.

УРОКИ МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ'Я

  ДЕНЬ 3

Минулого разу ситуація з Деном навчила нас розпізнавати та справлятися з панічними атаками або й просто сильними емоційними переживаннями. Що ж чекає на Дена і Рору сьогодні? Давайте дивитися!


    Стрес – це нормальна реакція на ненормальну життєву подію, так почувається переважна більшість тих людей, які зазнали впливу кризових подій. Це розуміння дасть сили для відновлення й подальшої нормальної життєдіяльності. Тому важливе завдання в цей період фахівцю/фахівчині – пояснити людині, що її реакції та переживання є наслідком пережитого кризового досвіду; необхідно, щоб людина знала причини симптомів та їхню динаміку та могла самостійно керувати процесом відновлення. Доречною буде фраза: “Це нормальні реакції на ненормальні події”. 

    Варто визнавати різні емоційні прояви та дозволяти їх виявляти. Доречною буде фраза: “У моїй присутності можна плакати/сміятися/гніватися”. Нормалізація – це принцип взаємодії з особою, яка зазнала впливу кризових подій, що передбачає ставлення до різних реакцій людини як до нормальних реакцій на ненормальні події. Легітимація – принцип взаємодії з особою, яка зазнала впливу кризових подій, що передбачає визнання, підтвердження, дозвіл на прояв тих відчуттів, що їх переживає людина. 

    Стрес – це природна реакція нашого організму на несподівані або небезпечні події. Це дивно, але він може бути добрий і поганий. Уявімо, що до кінця якоїсь гри залишається кілька хвилин, а результатом є нічия. Нам у цю мить дуже хочеться перемогти, правда? Це добрий стрес, що мотивує до дії. Він може викликати бажання наполегливо працювати і йти до своєї мети.

    На противагу доброму існує поганий стрес, який змушує нас почуватися пригніченими і розгубленими, коли ми у небезпеці чи коли нам страшно. Наш мозок спонукає тіло підготуватися до боротьби або втечі – це нормальна реакція на стрес. Вона дозволяє нам почуватися більш витривалими та додає сил. Наприклад, щоб подолати небезпеку, ми можемо бігти швидше чи довше, ніж зазвичай, не так гостро відчувати голод або ж менше втомлюватися.

Однак, якщо ситуація триває досить довго, у нас можуть виникнути неприємні відчуття, які є проявами стресу

    Нерідко, відчуття страху, тривоги або інші сильні емоції ніби заполоняють нас. У таких випадках важливо дещо відсторонитися від своїх емоцій та повернутися в момент “тут і тепер”, аби вгамувати емоційну напругу. У цьому нам допомагають практики заземлення. Алгоритм виконання практики наступний:

      Зверніть увагу на те, як ви почуваєтесь зараз і про що думаєте.

      Проговоріть це собі подумки.

      Тепер спробуйте уповільнитись й з’єднатися зі своїм тілом. Це не так складно, як звучить.

      Повністю видихніть повітря з легень, а тоді знову повільно наповніть їх глибоким вдихом.

      Повільно притисніть ступні до підлоги.

      Так само плавно витягніть руки вздовж тіла або зімкніть долоні перед собою.

      Проговоріть подумки, що й де ви зараз робите.

Зробіть повільний вдих та видих і завершіть виконання практики.

Поділіться, будь ласка, вашими враженнями:

      Що вам найбільше запам’яталося?

      Як змінювався ваш настрій?

      На які думки вас наштовхнув перегляд відео та виконання вправи?»


Немає коментарів:

Дописати коментар

Ти як

  Дозволяй собі просто бути і відкривати себе щодня. Все вийде! Відео створено в межах комунікаційної кампанії «Ти як? Стійкість» Всеукраїнс...